NEUROBIOLOGIA STRESU - czyli co się dzieje za kurtyną sceny głównej?
online
Świat nie szczędzi nam nieprzewidywanych zdarzeń, które wnoszą do naszego życia napięcie i odpalają potężny stres. Im więcej wokół mamy stresorów, tym bardziej warto wiedzieć, co się dzieje w naszym mózgu i co możemy zrobić, kiedy jest naprawdę trudno. To pozwala nam bardziej opiekować się sobą – rozumieć własne reakcje i budować rezyliencję. Warto to robić, ponieważ stres jest częścią codziennego życia – naszą reakcją na rozbieżność pomiędzy tym, co jest a tym, czego byśmy sobie życzyli. Nie jesteśmy bezradni – możemy tworzyć wspierające nas strategie funkcjonowania.
Naszym Gościem będzie Pan Profesor Marek Kaczmarzyk. Porozmawiamy o stresie z perspektywy neuronauk. Jeśli stres skutecznie utrudnia Ci życie, zajrzyj do nas koniecznie.
Poruszymy poniższe zagadnienia:
- Stres, fakty i emocje. dlaczego tak ważne jest żeby wiedzieć czym są?
- Od stresora do stresu – jak działają nasze mózgi?
- Jakie mechanizmy wywołują stres i jaka jest ich rola w tworzeniu i utrzymywaniu motywacji do działania, jak i unikania działań?
- Co to znaczy, że stres ma różne twarze? I czy można go polubić?
- Poza granicami dysstresu – jakie są konsekwencje tego co nieuniknione?
- Dlaczego nasze mózgi są rzepem na niebezpieczeństwa?
- Jak możemy sobie pomóc, aby stres nie był dla nas paralizatorem – jak go oswoić?
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Element (https://wydawnictwoelement.pl) mamy dla osób uczestniczących w spotkaniu w czasie rzeczywistym 3 książki Profesora Kaczmarzyka, które rozdamy w prezencie.
- pobrać aplikację zoom https://zoom.us/download
- sprawdzić czy urządzenie na którym będą Państwo pracować daje możliwość odbiory audio i video
Link z zaproszeniem na spotkanie prześlemy do Państwa w osobnym mailu, dzień przed rozpoczęciem spotkania.
Certyfikat
Dla uczestników spotkania istnieje możliwość wystawienia certyfikatu potwierdzającego udział. Certyfikat wystawiamy tylko osobom, które wzięły udział w spotkaniu 30 maja.
Uwaga – Spotkanie nie będzie nagrywane
KIEDY?
30 maja - godz. 19.00 - 20.30
GDZIE?
strefa online na platformie ZOOM.
MASZ PYTANIA
skontaktuj się z nami telefonicznie: 731 231 741 mailowo: towarzystwo@filomata.pl
INWESTYCJA?
20 - 50 zł
Prosimy o wpłatę pomiędzy 20 – 50 zł – na miarę własnych możliwości i chęci wspierania organizowanych przez nas spotkań otwartych.
10 zł
Rodziców dzieci uczęszczających do placówek FILOMATY oraz pracowników FILOMATY prosimy o wpłatę w wysokości 10 zł na konto podane w potwierdzeniu zgłoszenia, otrzymanym przy zapisie.
Naszym Gościem będzie: MAREK KACZMARZYK – Profesor UŚ

MAREK KACZMARZYK
Biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca. Popularyzator nauki, autor podręczników i programów szkolnych oraz licznych artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Najważniejsze z nich to "Strefa napięć. Historia naturalna konfliktu z nastolatkiem". „Szkoła neuronów. O nastolatkach, kompromisach i wychowaniu”, „Unikat. Biologia wyjątkowości” oraz „Szkoła memów. W stronę dydaktyki ewolucyjnej”. Propagator dydaktyki ewolucyjnej – dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych (zarówno ewolucji biologicznej, jak i kulturowej) na procesy uczenia się i wychowania. Proponuje spojrzenie na proces edukacji przez pryzmat znaczenia biologicznego podłoża szczególnie najnowszych osiągnięć neurobiologii. Od ponad kilkunastu lat prowadzi wykłady i szkolenia na temat biologicznych i memetycznych podstaw edukacji, których odbiorcami są głównie nauczyciele, pracownicy uczelni, poradni psychologiczno-pedagogicznych i innych instytucji edukacyjnych. Jest pomysłodawcą i jednym z organizatorów a także przewodniczącym Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego Neurodydaktyki. Od roku 2000 do 2019 kierował Pracownią Dydaktyki Biologii.